Rijbewijstips

Slaagpercentage rijbewijs B in België: de echte cijfers per Gewest en wat ze niet zeggen

Slaagpercentages voor het rijbewijs B zijn niet nationaal: ze zijn gewestelijk, vaak verouderd en soms verkeerd overgenomen in de pers. Hier staan de cijfers die je aan de primaire bron kunt terugvinden, met het jaar erbij, en wat ze wel en niet over jouw kansen zeggen.

Gepubliceerd op Bijgewerkt op 25 min leestijd 4 officiële bronnen

In België bestaat er geen nationaal slaagpercentage voor het rijbewijs B, omdat het rijexamen een gewestelijke bevoegdheid is en elk Gewest zijn eigen cijfers publiceert, met zijn eigen afbakening. De meest recente officiële cijfers geven voor Vlaanderen 45,74 % geslaagden bij de eerste poging van het praktisch rijexamen categorie B (GOCA Vlaanderen, cijfers uit het jaarrapport, pagina gepubliceerd op 25 september 2026) en 58,9 % over alle pogingen samen in 2024, op 117 885 praktijkexamens (Vlaams Parlement, schriftelijke vraag nr. 337 van Sofie Mertens, antwoord van minister Annick De Ridder). In Wallonië bezorgde minister François Desquesnes aan het Waals Parlement theoriepercentages van 29,1 % in Lobbes en 46,9 % in Louvain-la-Neuve voor 2024. In Brussel geeft de enige officiële opsplitsing per centrum die ooit werd gepubliceerd 39,38 % geslaagden voor de theorie in Schaarbeek-Evere tegen 23,53 % in Anderlecht. Onthoud vooral dit: een gewestelijk slaagpercentage is een gemiddelde over tienduizenden heel verschillende kandidaten, en het voorspelt niets over jouw persoonlijke resultaat.

Wat is het slaagpercentage voor het rijbewijs B in België?

Er bestaat geen Belgisch slaagpercentage voor het rijbewijs B: er bestaan drie gewestelijke reeksen, die niet hetzelfde meten en niet op hetzelfde moment verschijnen. Vlaanderen, Wallonië en het Brussels Hoofdstedelijk Gewest organiseren hun examens elk via erkende centra, en elk Gewest beslist zelf wat het publiceert. De drie optellen om een Belgisch gemiddelde te maken heeft statistisch geen zin, en geen enkele administratie doet dat.

De tweede valkuil is gemener: de term slaagpercentage dekt minstens vier verschillende berekeningen. Afhankelijk van welke je kiest, kan hetzelfde examen in hetzelfde jaar en hetzelfde Gewest 45 % of 59 % opleveren.

  • Slaagkans per examen: de geslaagde proeven gedeeld door de afgelegde proeven. Wie vier keer opkomt, telt vier keer mee.
  • Slaagkans bij de eerste poging: enkel de eerste poging van elke persoon. Dat is het laagste cijfer, en tegelijk het eerlijkste als je wil weten of de opleiding werkte.
  • Slaagkans over alle pogingen: of iemand uiteindelijk zijn rijbewijs haalde. Dat is het hoogste cijfer.
  • Slaagkans over een schuivende periode: kwartaal, halfjaar of kalenderjaar. GOCA-metingen zijn vaak per kwartaal, parlementaire antwoorden per jaar.

Het verschil is niet theoretisch. In Vlaanderen schommelt de slaagkans voor de praktijk bij de eerste poging rond 45 tot 47 %, tegen 58,9 % over alle pogingen samen in 2024: dertien procentpunten verschil voor hetzelfde examen in hetzelfde jaar. Een artikel dat niet zegt welk van de twee het citeert, zegt niets nuttigs. Hieronder de laatste percentages die echt aan een primaire bron te controleren zijn.

GewestLaatste bevestigde theoriecijferLaatste bevestigde praktijkcijferBron en jaar
Vlaanderen40,50 % eind september 202358,9 % over alle pogingen in 2024; 45,74 % bij de eerste pogingGOCA Vlaanderen; Vlaams Parlement, schriftelijke vragen nr. 337 en nr. 1475
WalloniëVan 29,1 % (Lobbes) tot 46,9 % (Louvain-la-Neuve) in 202473 % in Aarlen en 66 % in Bastenaken in 2021Waals Parlement, schriftelijke vragen van 2022 en 2025
Brussel39,38 % in Schaarbeek-Evere en 23,53 % in Anderlecht36,96 % in Schaarbeek-Evere en 49,21 % in Anderlecht op de openbare wegBrussels Parlement, schriftelijke vraag nr. 91, november 2018 tot oktober 2019

Die tabel is frustrerend, en dat is het probleem: de Waalse en Brusselse cijfers per centrum bestaan publiek alleen omdat een parlementslid een schriftelijke vraag stelde. Geen jaarlijkse reeks, geen open dashboard, geen downloadbaar bestand. De Vlaamse cijfers zijn veruit de meest complete omdat volksvertegenwoordiger Sofie Mertens in 2025 twee bijzonder gedetailleerde schriftelijke vragen stelde aan minister Annick De Ridder, met tabellen per jaar, per centrum, per leeftijd en per type versnellingsbak.

Wat is het slaagpercentage voor het theoretisch examen in België?

De theorie is overal de proef waarvoor het vaakst wordt gezakt, met ongeveer 40 % geslaagden in Vlaanderen en tussen 29 en 47 % per centrum in Wallonië. Dat is tegenintuïtief: veel kandidaten bereiden de praktijk voor met angst en beschouwen de theorie als een formaliteit.

In Vlaanderen publiceert GOCA Vlaanderen eigen metingen: 37,90 % eind 2022, 39,38 % in het eerste kwartaal van 2023 en daarna 40,50 % eind september 2023. Over de volumes is 2025 wel scherp: 294 351 theorie-examens over alle categorieën, waarvan 237 373 enkel voor categorie B, en 218 670 praktijkexamens, waarvan 146 352 van categorie B. Dat zijn de meest recente volumes die in België aan een primaire bron beschikbaar zijn.

De examentaal weegt enorm zwaar, en GOCA heeft dat gemeten. In de eerste helft van 2023 lag het slaagpercentage voor categorie B op 38,48 % zonder audiovertaling, 38,17 % in het Frans, 28,89 % in het Engels en 11,54 % in het Duits, waarbij de 3 616 examens met audiovertaling 3,3 % van het totaal waren. Een verschil van 27 procentpunten tussen Nederlands en Duits meet niet de intelligentie van kandidaten: het meet de kwaliteit van de vertaling en de toegang tot studiemateriaal in die taal.

In Wallonië bezorgde minister François Desquesnes de theoriepercentages per centrum voor 2024 aan het Waals Parlement, in antwoord op twee schriftelijke vragen van maart 2025, van volksvertegenwoordigers Sabine de Roberty en Christine Mauel. De uitersten zijn 29,1 % in Lobbes en 46,9 % in Louvain-la-Neuve. De vragen wijzen ook op een scherpe daling tussen 2023 en 2024 in Couillet, Mariembourg en Braine-le-Comte, en op een laag cijfer in Eupen, maar de percentages van die centra staan niet in het antwoord, dus schrijven we ze hier niet. In 2021, onder minister Valérie De Bue, was Braine-le-Comte het beste Waalse theoriecentrum met 45,90 %, en Cuesmes het zwakste, zonder dat het cijfer werd meegedeeld.

Voor Brussel gaat de enige volledige opsplitsing terug tot schriftelijke vraag nr. 91 van volksvertegenwoordiger Bianca Debaets aan minister Elke Van den Brandt, voor de periode van 1 november 2018 tot 31 oktober 2019: 39,38 % geslaagden in Schaarbeek-Evere op 33 221 examens, 23,53 % in Anderlecht op 13 171 examens. Hetzelfde antwoord splitst op per leeftijd, en dat effect is bruut: in Schaarbeek-Evere 44,66 % bij wie jonger is dan 25, 38,63 % bij de 25- tot 34-jarigen en 25,97 % bij wie ouder is dan 35. Die gegevens zijn zes jaar oud, dat moet gezegd worden, maar het zijn de enige op dat detailniveau voor de hoofdstad.

De quotering, het aantal vragen en de toelatingsvoorwaarden staan in onze gids over het theoretisch examen rijbewijs B, en de 13 theoriemodules volgen de officiële indeling van de stof. De cijfers hierboven leggen uit waarom dat werk niet optioneel is: zes op de tien kandidaten zakken voor de theorie in Wallonië, en in Vlaanderen bijna evenveel.

Wat is het slaagpercentage voor het praktisch rijexamen in Wallonië?

De enige Waalse praktijkcijfers die een ministerieel antwoord bevestigt zijn die van 2021: 73 % in Aarlen en 66 % in Bastenaken. Ze staan in het antwoord van minister Valérie De Bue op schriftelijke vraag nr. 217 van volksvertegenwoordiger Sabine de Roberty, van 16 februari 2022. Sindsdien is geen andere waarde per centrum voor het Waalse praktijkexamen gepubliceerd.

Datzelfde antwoord bevat een zin die niemand citeert en die toch het belangrijkste van het dossier is. De minister herinnert eraan dat voor de praktijk de examinatoren, het beoordelingsraster en het verloop van de proef identiek zijn in alle Waalse centra, en besluit daaruit dat de verschillen in slaagpercentage dus ook te verklaren zijn door de mate waarin kandidaten voorbereid zijn. Haar opvolger François Desquesnes zei in 2025 hetzelfde over de theorie, met de precisering dat de verschillen tussen centra niet nieuw zijn en vermoedelijk te verklaren zijn doordat kandidaten in sommige streken beter voorbereid zijn.

Met andere woorden: de administratie zelf weigert de verschillen toe te schrijven aan de strengheid van de examinatoren. Dat heeft een rechtstreeks gevolg voor jou: als het meetinstrument overal hetzelfde is, is de enige hefboom die overblijft wat jij zelf meebrengt op de examendag.

Je moet ook weten dat sinds 1 januari 2026 het volledige examentraject in het Waals Gewest moet zijn afgelegd om er de praktijk te mogen doen. Het Waalse mobiliteitsportaal is uitdrukkelijk: geslaagd zijn voor het theoretisch examen in het Waals Gewest, geslaagd zijn voor de risicoperceptietest in het Waals Gewest, en voor een voorlopig rijbewijs M18 ook de test technische rijvaardigheid daar hebben afgelegd. Slagen in een ander Gewest geeft geen toegang meer tot het Waalse praktijkexamen. Hetzelfde portaal herinnert eraan dat de attesten van het pedagogisch gesprek van de kandidaat en zijn begeleiders minstens drie maanden oud moeten zijn op de examendag, een regel die geldt sinds 1 januari 2022.

Waarom de Waalse slaagpercentages in de pers verkeerd staan

In januari 2026 kende een persbericht aan het Waalse theoretisch examen 54 % toe en aan het praktisch examen 37 %, terwijl het precies omgekeerd is. Verschillende Belgische redacties namen de fout ongewijzigd over, en ze circuleert nog altijd. Hier volgt de demonstratie, want ze leert je ook om elk cijfer zelf te controleren.

De gegevens die de administratie voor 2025 meedeelde zijn voor Wallonië 87 162 examens met 54 % geslaagden aan de ene kant, en 152 005 examens met 37 % geslaagden aan de andere. De vraag is welk blok de theorie is. Drie onafhankelijke controles geven hetzelfde antwoord.

  • De tekst spreekt zichzelf tegen. Het artikel heeft als kop dat de praktijkexamens beter worden afgelegd in Wallonië dan in Brussel, en vergelijkt 54 % met 51 %. De kop behandelt 54 % dus als het praktijkcijfer, terwijl de tekst het label theorie geeft.
  • Een Waals theoriecijfer van 54 % is rekenkundig onmogelijk. Het Waals Parlement publiceerde de theoriepercentages per centrum voor 2024: het beste centrum van het hele Gewest, Louvain-la-Neuve, blijft op 46,9 % steken. Een gewestelijk gemiddelde kan zijn lokale maximum niet overtreffen.
  • De verhouding tussen de volumes beslist. Overal in België worden veel meer theorie- dan praktijkexamens afgelegd, omdat de theorie eerst komt en men er vaker voor zakt: in Vlaanderen in 2025 237 373 theorie-examens categorie B tegen 146 352 praktijkexamens. Het Waalse blok van 152 005 examens is dus de theorie.

De enige coherente lezing is dus ongeveer 37 % geslaagden voor de theorie en ongeveer 54 % voor de praktijk in Wallonië in 2025. En dan het voorbehoud, dat even belangrijk is als het resultaat: de parlementaire bijlage met die cijfers is niet online toegankelijk, en de beschikbare publieke bron blijft een mededeling van de administratie die via een persagentschap werd doorgegeven. We vermelden die twee waarden dus als grootteordes die nog bevestiging vragen, niet als vaststaande gegevens, en we rekenen er niets mee. De Brusselse cijfers voor 2025 die circuleren, 53 721 theorie-examens met 41 % geslaagden en iets meer dan 21 000 praktijkexamens met 51 %, hebben hetzelfde gebrek en gelden hier dus niet als bevestigd.

Drie reflexen volstaan om je nooit meer te laten misleiden door een percentage over het rijbewijs:

  • Vraag het jaar. Een percentage zonder jaartal is onbruikbaar: tussen 2019 en 2024 lopen de verschillen op tot meerdere procentpunten.
  • Vraag de noemer. Hoeveel examens, en gaat het om examens of om kandidaten? Zonder dat onderscheid je de eerste poging niet van het geheel.
  • Controleer de interne logica. Overtreft een gewestelijk gemiddelde het beste centrum van dat Gewest, dan is het fout. Staat de theorie in een Belgisch Gewest hoger dan de praktijk, dan gaat het vrijwel zeker om een omwisseling.

Bestaat er een slaagpercentage per examencentrum?

Die statistieken bestaan, maar geen van de drie Gewesten publiceert ze regelmatig: ze komen enkel naar buiten als bijlage bij antwoorden op schriftelijke parlementaire vragen. Geen officiële rangschikking, geen aangekondigde update, geen open databestand. Daarom vind je online zoveel ongesourceerde ranglijsten van examencentra: niemand kan ze controleren.

De meest complete reeks die ooit in België werd gepubliceerd is Vlaams. Ze komt uit het antwoord van minister Annick De Ridder op schriftelijke vraag nr. 1475 van Sofie Mertens van 8 september 2025 en dekt de slaagkans bij de eerste poging van de praktijk categorie B van 1 januari 2019 tot 1 september 2025: 445 774 kandidaten, 209 272 geslaagden, dus 46,95 % globaal. De percentages hieronder zijn rechtstreeks berekend op de officiële tabellen uit dat antwoord.

Examencentrum (Vlaanderen)Kandidaten 1e pogingGeslaagdSlaagpercentage
AIBV Asse37 85821 99658,10 %
SBAT Erembodegem16 2598 39051,60 %
SBAT Sint-Denijs-Westrem32 10616 07350,06 %
Groep Autoveiligheid Bree23 84411 88049,82 %
Keuringsbureau Motorvoertuigen Wevelgem31 25515 51249,63 %
SBAT Brakel14 2566 99249,05 %
Groep Autoveiligheid Deurne56 61127 36548,34 %
Groep Autoveiligheid Geel39 88318 76447,05 %
Keuringsbureau Motorvoertuigen Oostende13 1395 97145,44 %
SBAT Sint-Niklaas23 24210 43344,89 %
SBAT Eeklo14 9396 51943,64 %
Groep Autoveiligheid Heverlee31 54613 53142,89 %
Keuringsbureau Motorvoertuigen Roeselare19 3848 24342,52 %
Groep Autoveiligheid Alken39 04516 14541,35 %
Groep Autoveiligheid Kontich36 72015 10641,14 %
Keuringsbureau Motorvoertuigen Brugge15 6876 35240,49 %

Het verschil tussen de eerste en de laatste is 17,61 procentpunten, over meer dan zes jaar en bijna een half miljoen kandidaten: dat is geen statistische ruis. Maar pas op voor de denkfout, die tabel zegt niet dat de examinatoren in Brugge strenger zijn dan die in Asse. Ze zegt dat de kandidaten die zich in Brugge aanmelden minder vaak slagen. Het parlementaire antwoord levert zelf het materiaal om dat te begrijpen: in Asse werden 21 502 van de 37 858 eerste pogingen door een rijschool geboekt, ongeveer 57 %; in Eeklo 3 944 op 14 939, ongeveer 26 %. Die twee centra vergelijken is twee populaties vergelijken, geen twee niveaus van strengheid.

Over alle pogingen samen geeft schriftelijke vraag nr. 337 dezelfde centra van 2018 tot 2024, met logisch hogere percentages: 67,9 % in Asse, 64,3 % in Wevelgem, 63,8 % in Erembodegem, 59,4 % in Brugge en 57,0 % in Kontich, dat de rij sluit. Per provincie is de spreiding kleiner: 64,4 % in Vlaams-Brabant, 63,4 % in Oost-Vlaanderen, 62,8 % in West-Vlaanderen, 62,1 % in de provincie Antwerpen en 61,6 % in Limburg.

Nog een punt, dat beslissend is geworden: je kunt niet langer een Gewest kiezen op basis van zijn statistieken. Wallonië eist sinds 1 januari 2026 dat het hele examentraject in het Waals Gewest wordt afgelegd. In Vlaanderen treedt op 1 januari 2027 een nieuwe regel in werking: wie de praktijk in Vlaanderen wil afleggen, zal ook voor het theoretisch examen in een Vlaams examencentrum geslaagd moeten zijn. De Vlaamse Regering keurde die regeling principieel goed op 3 juli 2026, en GOCA Vlaanderen meldt dat er geen overgangsmaatregelen voorzien zijn. Vandaag geldt dat dus nog niet, maar je houdt er beter rekening mee als je traject over 2026 en 2027 loopt. Wil je centra vergelijken op wat echt controleerbaar is, namelijk hun adres, reservatiewijze en wegomgeving, gebruik dan onze lijst van examencentra in België.

Hoeveel keer moet je gemiddeld je rijexamen afleggen?

In Vlaanderen slaagt iets minder dan één kandidaat op twee meteen voor de praktijk, en bij de derde poging stijgt dat naar 57,66 %. Dat zijn de cijfers van GOCA Vlaanderen: 45,74 % bij de eerste poging en 57,66 % bij de derde. Minister Annick De Ridder vat diezelfde realiteit anders samen in haar antwoord op vraag nr. 1475: gemiddeld 50 % bij het eerste en tweede praktijkexamen categorie B, en 61 % bij het derde. Beide formuleringen zijn officieel en betreffen verschillende periodes; het verschil tussen 45,74 % en ongeveer 50 % laat zien hoe sterk zelfs een ministeriële samenvatting afrondt.

Met de volledige tabellen kun je per jaar kijken, nog steeds bij de eerste poging van de praktijk in Vlaanderen:

  • 2021: 38 615 geslaagden op 79 279 kandidaten, dus 48,71 %, het beste jaar van de reeks.
  • 2023: 32 933 op 70 919, dus 46,44 %.
  • 2024: 31 600 op 70 014, dus 45,13 %, het laagste van de reeks.
  • 2025, tot 1 september: 21 837 op 47 438, dus 46,03 %.

Over dezelfde periode kwamen 232 795 kandidaten een tweede keer opdagen, tegenover 445 774 eerste pogingen: iets meer dan één kandidaat op twee moet terugkomen. En er is een duidelijke grens aan wat je hieruit kunt afleiden. Gevraagd naar wie afhaakt, antwoordt de minister dat niet wordt geregistreerd waarom een kandidaat geen examen meer aflegt. Er bestaat dus geen officiële statistiek over het gemiddelde aantal pogingen dat nodig is voor het rijbewijs B, niet in Vlaanderen, niet in Wallonië en niet in Brussel. Elk cijfer van dat type is een schatting.

Eén structurele factor is in die periode veranderd, en het parlementaire antwoord vermeldt dat uitdrukkelijk: de minimale oefenperiode voordat je in Vlaanderen de praktijk mag afleggen bedroeg negen maanden van 1 oktober 2017 tot 12 maart 2020, daarna drie maanden, en vijf maanden sinds 1 maart 2024. Wie 2019 met 2024 vergelijkt zonder dat mee te rekenen, vergelijkt twee verschillende regels.

Is er een verschil in slaagkans tussen rijschool en vrije begeleiding?

Eén enkele officiële Belgische bron publiceert die vergelijking: 49,26 % geslaagden bij de eerste poging wanneer het examenslot door een rijschool werd geboekt, tegen 44,83 % in het andere geval, dus 4,43 procentpunten verschil. Die cijfers komen uit het antwoord op schriftelijke vraag nr. 1475, over de periode van 1 januari 2019 tot 1 september 2025: 104 770 geslaagden op 212 668 kandidaten aan de rijschoolkant, 104 502 geslaagden op 233 106 kandidaten aan de kant van het leren met een begeleider.

Voordat je daar iets uit besluit, moet gezegd worden wat dit cijfer echt meet:

  • Het criterium is administratief, niet pedagogisch. Het antwoord onderscheidt kandidaten naargelang het examenslot door een rijschool werd geboekt of niet. Wie twintig uur les volgde en daarna zelf zijn examen boekte, wordt bij de vrije begeleiding geteld.
  • De twee groepen hebben niet hetzelfde profiel. Aan de rijschoolkant waren 178 144 van de 212 668 kandidaten 25 jaar of jonger; aan de begeleiderskant 187 550 op 233 106. Verschillen in leeftijd, taal en kilometers zijn niet geneutraliseerd.
  • Vrije begeleiding is de grootste groep: 233 106 van de 445 774 eerste pogingen, dus 52,3 % van de Vlaamse kandidaten. Het is geen marginale weg.
  • Noch Wallonië noch Brussel publiceert het equivalent. Lees je een percentage dat de twee wegen in Wallonië vergelijkt, dan heeft het geen officiële bron.

Eerlijke conclusie: 4,43 procentpunten is echt, maar klein. Het is niet het verschil tussen een goede en een slechte methode, en zeker geen reden om te zeggen dat de ene weg je doet slagen en de andere niet. Online vind je ook precies omgekeerde beweringen, van het type 59 % bij vrije begeleiding tegen 53 % bij de rijschool: die berusten op geen enkele officiële publicatie, en het enige officiële cijfer wijst met 4 punten de andere kant uit.

Waarom zakken zoveel kandidaten voor hun rijexamen?

De faalredenen die GOCA Vlaanderen documenteert zijn fouten in het lezen van de weg, niet in de beheersing van het voertuig, en de eerste van allemaal is het ontbreken van controle vóór een richtingsverandering. GOCA publiceert de vijf punten waarop kandidaten het meest punten verliezen bij de praktijk categorie B, en zet bovenaan het zich niet vergewissen, door een visuele controle, vóór een richtingsverandering. De vier andere zijn:

  • Snelheid en verkeersinzicht op kruispunten met voorrang van rechts.
  • Rem- en vertragingstechniek.
  • Uitwijken op het moment van de richtingsverandering.
  • Het aanpassen van de snelheid aan de omstandigheden.

Lees dat lijstje twee keer: geen van die vijf punten is een kwestie van handigheid. Het zijn vijf vaardigheden in het lezen van je omgeving, weten waar je moet kijken, weten wanneer je moet vertragen, een voorrang van rechts herkennen vóór je er middenin zit. Precies die vaardigheden storten in wanneer je de plaats pas op de examendag ontdekt, omdat een deel van je aandacht naar navigeren gaat in plaats van naar observeren.

De structuur van de proef versterkt dat. Het antwoord op schriftelijke vraag nr. 337 is formeel: het resultaat van het praktijkexamen is één globale beoordeling die samen gaat over de risicoperceptietest, het rijden op de openbare weg, het uitvoeren van manoeuvres en het zelfstandig rijden. Het zijn geen aparte examens met aparte scores. Een aarzeling bij het navigeren in een onbekende wijk wordt dus niet elders gecompenseerd: ze kleurt al de rest.

Daar speelt het grootste deel van de voorbereiding zich af, en dat is ook het makkelijkst bij te werken. Als het raster en de examinatoren overal dezelfde zijn, zoals de Waalse administratie zegt, dan is de variabele die jij in de hand hebt je vertrouwdheid met de wegen waarop je beoordeeld wordt: de kruispunten met voorrang van rechts in de buurt, de zones 30 die elkaar opvolgen, de korte invoegstroken, de plekken waar de examinator gewoonlijk een manoeuvre vraagt. Dat is de bestaansreden van onze examenroutepakketten, die de echte routes rond elk centrum bundelen zodat je ze kunt rijden vóór de examendag en in een decor aankomt dat je herkent in plaats van moet ontcijferen.

Twee andere faalredenen zijn goed gedocumenteerd en worden bijna nooit vermeld. De eerste is leeftijd, en het effect is groot: bij de eerste poging van de praktijk in Vlaanderen slaagt 49,26 % van de 25-jarigen en jonger, 39,02 % van de 26- tot 30-jarigen, 35,39 % van de 31- tot 35-jarigen en 32,62 % van de 36- tot 40-jarigen. GOCA geeft de uitersten, 54,28 % bij de 18- tot 20-jarigen en 37,08 % bij wie 61 jaar of ouder is. De tweede reden is puur administratief: in 2025 konden in Vlaanderen 5 256 examens niet doorgaan door administratieve tekortkomingen bij kandidaten of examenvoertuigen, en 1 750 andere om andere redenen. Dat zijn zelfs geen mislukkingen, dat zijn verloren afspraken, te vermijden door de dag ervoor je documenten na te kijken.

Twee variabelen wegen daarentegen minder zwaar dan hun reputatie. Het type versnellingsbak: 47,17 % geslaagden bij de eerste poging met een handgeschakelde wagen tegen 44,99 % met een automaat, amper twee punten, terwijl de automaat 21,63 % van de praktijkexamens vertegenwoordigt. Het geslacht: over alle Vlaamse pogingen van 2018 tot 2024 slaagde 62,3 % van de vrouwen tegen 64,5 % van de mannen. Vlaanderen splitst zijn nieuwe statistieken niet langer op per geslacht, omdat het antwoord preciseert dat in het kader van het Vlaamse diversiteitsbeleid geen onderscheid wordt gemaakt op die basis. In Brussel toonde de opsplitsing van 2018-2019 een scherper verschil op de openbare weg, 33,46 % bij vrouwen tegen 40,57 % bij mannen in Schaarbeek-Evere.

Wat een slaagpercentage niet over jouw kansen zegt

Een slaagpercentage is een frequentie die in een groep uit het verleden is vastgesteld, geen kans die op jou van toepassing is. Dat is de meest verspreide verwarring over dit onderwerp, en ze demoraliseert kandidaten voor niets. Lezen dat 37 % slaagt voor de theorie in Wallonië betekent niet dat jij 37 % kans hebt, maar: van de ongeveer honderdvijftigduizend examens die vorig jaar in Wallonië werden afgelegd, in alle talen, op alle leeftijden en met elk niveau van voorbereiding, eindigde 37 % in een geslaagd resultaat.

Die groep is niet jouw groep, en de officiële gegevens bewijzen dat zelf. In hetzelfde Brusselse centrum, in hetzelfde jaar, ging het theoriepercentage van 44,66 % bij wie jonger is dan 25 naar 25,97 % bij wie ouder is dan 35. In Vlaanderen ging het, naargelang de examentaal, van 38,48 % naar 11,54 %. Tussen twee Vlaamse centra ging het, bij de eerste poging van de praktijk, van 58,10 % naar 40,49 %. Een globaal percentage is het gemiddelde van subgroepen waarvan de resultaten een factor drie uiteenliggen. Jezelf in het gemiddelde situeren is nutteloos; jezelf in de juiste subgroep situeren is dat niet.

Wat de lijn echt verschuift, als je alle officiële bronnen hier samen leest, komt neer op een paar punten:

  • Het volume en de variatie van je rijervaring vóór het examen, het enige wat de minimale oefenperiodes, in maart 2024 van drie naar vijf maanden gebracht, proberen op te leggen.
  • De kennis van de omgeving van het centrum, want vier van de vijf meest gemaakte fouten die GOCA vaststelt zijn fouten in het lezen van de weg.
  • De voorbereiding van de risicoperceptietest, die deel uitmaakt van de globale beoordeling van de praktijk en die je apart moet inoefenen. De werking en de formaten per centrum staan in onze gids over de risicoperceptietest.
  • De beheersing van de taal van het theoretisch examen, de grootste verschilfactor die GOCA Vlaanderen heeft gemeten, met ruime voorsprong.
  • Documenten in orde, want daardoor gingen in Vlaanderen in 2025 alleen al 5 256 examenafspraken verloren.

En het nuttigste punt om af te sluiten: een laag percentage in jouw Gewest is geen persoonlijke handicap, het is informatie over de gemiddelde voorbereiding van de andere kandidaten. De Waalse ministers die elkaar op dit dossier opvolgden zeggen sinds 2022 hetzelfde, met dezelfde woorden: de verschillen zijn te verklaren door de mate waarin kandidaten voorbereid zijn. In een Gewest waar zes op de tien kandidaten zakken voor de theorie, plaatst serieus voorbereid zijn je niet in het gemiddelde.

Veelgestelde vragen over slaagpercentages voor het rijbewijs

Wat is het slaagpercentage voor het rijbewijs B in België?

Er bestaat geen nationaal percentage: het rijexamen is gewestelijk en elk Gewest publiceert zijn eigen cijfers. De laatste bevestigde percentages zijn voor Vlaanderen 58,9 % voor de praktijk over alle pogingen in 2024, 45,74 % bij de eerste poging, en ongeveer 40 % voor de theorie eind 2023.

Wat is het slaagpercentage voor het theoretisch examen in België?

In Vlaanderen meette GOCA Vlaanderen 40,50 % eind september 2023, na 37,90 % eind 2022. In Wallonië gaan de percentages per centrum die het Waals Parlement voor 2024 publiceerde van 29,1 % in Lobbes tot 46,9 % in Louvain-la-Neuve. De theorie is overal de proef waarvoor het vaakst wordt gezakt.

Wat is het slaagpercentage voor het praktisch rijexamen in Wallonië?

De enige waarden die een ministerieel antwoord bevestigt zijn die van 2021: 73 % in Aarlen en 66 % in Bastenaken. Voor 2025 circuleert een grootteorde van ongeveer 54 % op basis van een mededeling van de administratie, maar de bijhorende parlementaire bijlage is niet online toegankelijk.

Is het Waalse praktijkpercentage 37 % of 54 %?

Ongeveer 54 %. Het cijfer van 37 % hoort bij het theoretisch examen. Een persbericht van januari 2026 wisselde de twee labels om en meerdere media namen die fout over. De omwisseling is aantoonbaar: geen enkel Waals centrum haalde in 2024 meer dan 46,9 % voor de theorie, dus een gewestelijk gemiddelde van 54 % kan niet.

Hoeveel keer moet je gemiddeld je rijexamen afleggen?

Geen enkele Belgische administratie publiceert dat gemiddelde, en de Vlaamse minister van Mobiliteit bevestigde dat de redenen om af te haken niet worden geregistreerd. Wat wel gemeten is: 45,74 % geslaagden bij de eerste poging van de praktijk in Vlaanderen en 57,66 % bij de derde.

Welk examencentrum heeft het beste slaagpercentage?

Bij de Vlaamse centra staat Asse eerste met 58,10 % geslaagden bij de eerste poging van de praktijk tussen 2019 en september 2025, tegen 40,49 % in Brugge. Dat verschil weerspiegelt vooral het profiel van de kandidaten per centrum, niet de strengheid van de examinatoren.

Bestaat er een officiële rangschikking van examencentra?

Nee. Geen van de drie Gewesten publiceert een regelmatige statistische reeks per centrum. De cijfers bestaan in de systemen van de erkende centra, maar worden enkel publiek als bijlage bij antwoorden op schriftelijke parlementaire vragen, onregelmatig en onvolledig.

Is een rijschool beter dan vrije begeleiding?

De enige officiële Belgische vergelijking, in Vlaanderen, geeft 49,26 % geslaagden bij de eerste poging wanneer het slot door een rijschool werd geboekt tegen 44,83 % in het andere geval, dus 4,43 procentpunten. Het verschil is echt maar bescheiden, en het criterium is administratief eerder dan pedagogisch.

Waarom zakken zoveel kandidaten voor de theorie?

Geen officiële bron publiceert de verdeling van de mislukkingen per vakgebied. De enige gemeten factor is de taal: in Vlaanderen ging het slaagpercentage in de eerste helft van 2023 van 38,48 % zonder audiovertaling naar 28,89 % in het Engels en 11,54 % in het Duits. Waalse ministers verwijzen naar de mate van voorbereiding van de kandidaten.

Wat is de meest gemaakte fout op het praktisch examen?

Volgens GOCA Vlaanderen is dat het ontbreken van een visuele controle vóór een richtingsverandering. Daarna komen snelheid op kruispunten met voorrang van rechts, de rem- en vertragingstechniek, uitwijken bij het veranderen van richting en het aanpassen van de snelheid aan de omstandigheden.

Slagen jongeren beter dan oudere kandidaten?

Ja, en het verschil is groot. Bij de eerste poging van de praktijk in Vlaanderen slaagt 49,26 % van de 25-jarigen en jonger tegen 32,62 % van de 36- tot 40-jarigen. GOCA Vlaanderen geeft 54,28 % bij de 18- tot 20-jarigen en 37,08 % bij wie 61 jaar of ouder is.

Slagen vrouwen minder goed dan mannen?

Over alle Vlaamse pogingen van 2018 tot 2024 slaagde 62,3 % van de vrouwen tegen 64,5 % van de mannen. Vlaanderen splitst zijn nieuwe statistieken niet langer op per geslacht, in het kader van zijn diversiteitsbeleid, dus die vergelijking wordt niet meer bijgewerkt.

Verhoogt een automatische wagen je slaagkans?

Nee, de Vlaamse cijfers tonen zelfs het lichte omgekeerde: 47,17 % geslaagden bij de eerste poging met een handgeschakelde wagen tegen 44,99 % met een automaat. De automaat is inmiddels 21,63 % van de praktijkexamens categorie B in Vlaanderen.

Hoeveel kandidaten leggen jaarlijks het rijexamen B af in België?

Het enige volume dat aan een primaire bron bevestigd is, is Vlaams: in 2025 werden 237 373 theorie-examens categorie B en 146 352 praktijkexamens categorie B afgelegd, op 294 351 theorie-examens en 218 670 praktijkexamens over alle categorieën. Wallonië en Brussel publiceren geen vergelijkbare reeks.

Mag ik een examencentrum in een ander Gewest kiezen voor meer kans?

In Wallonië niet meer: sinds 1 januari 2026 moeten de theorie en de risicoperceptietest in het Waals Gewest geslaagd zijn om er de praktijk te mogen afleggen. In Vlaanderen treedt een identieke regel voor de theorie op 1 januari 2027 in werking, na de principiële goedkeuring door de Vlaamse Regering op 3 juli 2026.

Is de risicoperceptietest het moeilijkste deel?

Nee, het is juist het deel waarvoor het vaakst wordt geslaagd daar waar het gemeten werd. In Brussel lag het slaagpercentage voor de risicoperceptietest in de periode november 2018 tot oktober 2019 op 78,27 % in Schaarbeek-Evere en 81,98 % in Anderlecht, ruim boven de percentages van de proef op de openbare weg.

Stijgt het slaagpercentage bij de derde poging?

Ja. GOCA Vlaanderen meet 45,74 % geslaagden bij de eerste poging van de praktijk en 57,66 % bij de derde. In haar parlementaire antwoord geeft de Vlaamse minister van Mobiliteit gemiddeld 50 % bij de eerste en tweede poging en 61 % bij de derde.

Mijn centrum heeft een laag percentage: zijn mijn kansen kleiner?

Nee. Een percentage per centrum beschrijft de kandidaten die er opkomen, niet de moeilijkheid van de proef. De Waalse administratie herinnert eraan dat de examinatoren en het beoordelingsraster in alle centra identiek zijn, en schrijft de verschillen toe aan de mate van voorbereiding van de kandidaten.

Bronnen 4

Elke regel die in dit artikel wordt vermeld, komt uit een controleerbare officiële bron. We vragen niet om ons op ons woord te geloven: de links hieronder brengen je naar de oorspronkelijke teksten.

  1. Vlaams Parlement, schriftelijke vraag nr. 1475 van Sofie Mertens van 8 september 2025, antwoord van minister Annick De Ridder

    samen met schriftelijke vraag nr. 337 van dezelfde volksvertegenwoordiger uit januari 2025: bevestigt het aantal kandidaten bij de eerste poging van de praktijk categorie B van 2019 tot 1 september 2025, de tabellen per centrum, per leeftijd en per type versnellingsbak, de vergelijking tussen slots geboekt door een rijschool en andere slots, de jaarlijkse praktijkpercentages van 2018 tot 2024, de percentages per provincie, het ontbreken van registratie van de redenen om af te haken en de opeenvolgende minimale oefenperiodes.

    docs.vlaamsparlement.be

  2. GOCA Vlaanderen, klachtenrapportering 2025 en de slaagpercentages gepubliceerd op gocavlaanderen.be

    bevestigt de volumes van 2025 met 294 351 theorie-examens en 218 670 praktijkexamens over alle categorieën, waarvan 237 373 theorie-examens en 146 352 praktijkexamens categorie B, de 5 256 examens die niet doorgingen door administratieve tekortkomingen, de theoriepercentages van 37,90 % eind 2022 tot 40,50 % eind september 2023, de percentages per examentaal, de 45,74 % en 57,66 % bij de eerste en de derde poging van de praktijk, de percentages per leeftijd en de vijf meest gemaakte fouten.

    gocavlaanderen.be

  3. Waals Parlement, schriftelijke vragen aan François Desquesnes (maart 2025) en aan Valérie De Bue (februari 2022)

    bevestigen de theoriepercentages per Waals centrum, van 29,1 % in Lobbes tot 46,9 % in Louvain-la-Neuve voor 2024 en 45,90 % in Braine-le-Comte in 2021, de praktijkpercentages van 73 % in Aarlen en 66 % in Bastenaken in 2021, en de ministeriële uitleg over het identieke beoordelingsraster tussen centra en de mate van voorbereiding van de kandidaten.

    parlement-wallonie.be

  4. Parlement van het Brussels Hoofdstedelijk Gewest, schriftelijke vraag nr. 91 van Bianca Debaets aan Elke Van den Brandt, antwoord van 10 januari 2020

    bevestigt voor de periode van 1 november 2018 tot 31 oktober 2019 de slaagpercentages per Brussels centrum voor de theorie (39,38 % in Schaarbeek-Evere, 23,53 % in Anderlecht), voor de risicoperceptietest (78,27 % en 81,98 %) en op de openbare weg (36,96 % en 49,21 %), en de opsplitsingen per leeftijd en per geslacht.

    parlement.brussels

Bronnen geraadpleegd en gecontroleerd op 04/11/2026. Lijkt een gegeven je verouderd of onjuist? Laat het ons weten, we verbeteren het en dateren de correctie.

Geschreven door

Rayan El Majdoub

Oprichter van PermisPass.be

Reacties

Een vraag over het artikel, een aanvulling, een ervaring? Reacties worden gelezen en gemodereerd. Vermijd persoonsgegevens (volledige naam, nummerplaat, dossiernummer): deze pagina is openbaar.

Nog geen reacties. Start de discussie.